Çoklu Gebeliklerin Riskleri

Plasentaların ayrı olduğu ikiz gebelikler ile plasentanın ortak-tek olduğu ikiz gebeliklerin özellikleri ve sonuçları farklı olmaktadır.

ikiz-bakim-mkle-580x333Plasentanın ayrı olduğu olgularda, tekil gebeliklere göre sorunlar artmıştır ve yaklaşık olarak düşükler %2, anne karnında bebek kayıpları %2, gelişme-kilo geriliği %20, ciddi erken doğumlar %5, organ defektleri-anomalileri % 1 olarak görülmektedir.

Halbuki; plasentanın ortak-tek olduğu olgularda, tekil gebeliklere ve hatta diğer ikiz gebeliklere göre sorunlar daha da artmıştır ve yaklaşık olarak düşükler %10, anne karnında bebek kayıpları %4, gelişme-kilo geriliği %30, ciddi erken doğumlar %10, organ defektleri-anomalileri % 4 olarak görülmektedir.

Üçüz gebeliklerde ise ; ikiz ve tekil gebeliklere göre sorunlar daha belirgin olarak artmıştır ve yaklaşık olarak düşükler %3, anne karnında bebek kayıpları %6, gelişme-kilo geriliği %50-60, ciddi erken doğumlar %20, beyin-göz hasarı gibi ciddi sorunlar % 2 olarak görülmektedir.

Bu nedenlerle çoğul gebeliklerin izlenmesi ve ortaya çıkacak ya da çıkan sorunların çözümü özellik arz etmektedir.

Etiketler: Gebelik Takibi , Doğum, Gebelik Muayeneleri, Riskli Gebelikler, Gebelik Sorunları, Gebelikte Testler, Gebelikte Enfeksiyonlar, İkiz Gebelikler, Üçüz ve Üzeri Gebelik, Kromozom Gen Testleri, Fetal Şunt Operasyonu, Fetal Lazer operasyonu, Çoğul Gebelikleri İndirgenmesi, Perinatoloji Uzmanı, Prof.Dr.Cihat ŞEN, Fetal DNA Testi, İstanbul Perinatoloji Doktoru, Down Sendromu Tarama Testi