Dış Gebelik Etkenleri

Dış gebeliğin birçok risk faktörü mevcuttur fakat dış gebeliklerin yarısında risk faktörlerini bulamayız. Diğer yarısında var olan risk faktörleri ise geçirilmiş genital enfeksiyonlar, daha önce geçirilmiş dış gebelik, rahimiçi araç kullanımı, infertilite, çikolata kisti, rahim ameliyatları, sigara, tüplerin bağlanması, DES kullanımı yer alır.

Fallopian Tüplerin iç yüzleri saç kıllarına benzeyen cilia adı verilen tüycükler içerir. Bu tüycükler döllenmiş yumurtayı rahime taşır. Eğer bu tüycükler zarar görürse döllenmiş yumurta rahime taşınamaz ve olması gereken yerin dışında bir yerde büyümeye başlar. Bu tüycüklere zarar veren herhangi bir neden dış gebeliğe neden olur.

Bunların başında ise geçirilmiş genital enfeksiyonlar yer alır.

Etiketler: Gebelik Takibi , Doğum, Gebelik Muayeneleri, Riskli Gebelikler, Gebelik Sorunları, Gebelikte Testler, Gebelikte Enfeksiyonlar, İkiz Gebelikler, Üçüz ve Üzeri Gebelik, Kromozom Gen Testleri, Fetal Şunt Operasyonu, Fetal Lazer operasyonu, Çoğul Gebelikleri İndirgenmesi, Perinatoloji Uzmanı, Prof.Dr.Cihat ŞEN, Fetal DNA Testi, İstanbul Perinatoloji Doktoru, Down Sendromu Tarama Testi