Perinatoloji – Dış Genital Organlar

Dış genital organlara topluca vulva ismi verilir. Vulva; mons veneris, labia major, labia minor, klitoris, vulvovajinal bezler (Bartholin’s), forşet, perineumu içerir.

Vulva; kadın dış genital bölgelerine karşıdan bakıldığında üstte çatıyı oluşturan leğen kemiklerinin birbiriyle orta hatta birleştiği bölgenin oluşturduğu kabarıklık olan pubis tepesi, altta anüs ve (dış) dudaklar adı verilen yapılarca sınırlanan bölgedir.

Dışardan bakıldığında vulvanın en belirgin olan yeri labia majorlardır. Bunlar girişin iki yan tarafında kıl folikülleri, yağ bezleri ve cilt altı yağ dokusu içeren yapıdır.

Labia minoralar labia majoraya göre daha iç tarafta yer alan kıl folikülleri içermeyen fakat damardan ve sinirsel yapılar bakımından zengin olan yapıdır.

Labia minoraları ayırdığımız zaman vajinal girişe gelmekteyiz. Burası hymenal(kızlık zarı) halka ile kaplı olabilir.

Klitoris urethranın(idrar deliği) hemen ön tarafında yer alan yapıdır. Klitoris glans, gövde ve krura adı verilen 3 yapıdan oluşur. Dışardan sadece glans kısmı gözükür.

Forşet adı verdiğimiz yapı ise vajina girişinin arka kısmını oluşturur. istanbul perinatoloji uzmanı

Dış genital bölgenin kurumasını önlemek ve cinsel ilişkide gerekli kayganlaşmayı sağlamak işlevini yürüten birkaç adet salgı bezi vardır. Bunlar arasında en önemlileri idrar çıkış deliğinin (urethra) yanlarında yer alan Skene bezleri ve vajina girişinin yakınında sağlı sollu yer alan Bartholin bezleridir.

Etiketler: Gebelik Takibi , Doğum, Gebelik Muayeneleri, Riskli Gebelikler, Gebelik Sorunları, Gebelikte Testler, Gebelikte Enfeksiyonlar, İkiz Gebelikler, Üçüz ve Üzeri Gebelik, Kromozom Gen Testleri, Fetal Şunt Operasyonu, Fetal Lazer operasyonu, Çoğul Gebelikleri İndirgenmesi, Perinatoloji Uzmanı, Prof.Dr.Cihat ŞEN, Fetal DNA Testi, İstanbul Perinatoloji Doktoru, Down Sendromu Tarama Testi