Loğusalık Nedir?

Doğumdan sonraki 40 günlük dönemi kapsar. Bu dönemde hem iç ve dış genital organlar ile vücudun gebelik nedeni ile olan değişikliklerin giderek ortadan kalktığı dönemdir. Normal doğum ya da sezaryen doğuma göre değişmekle beraber doğumdan sonraki kanamalar 7 gün içinde yok denecek kadar azalır ve yerini pembe-sarı akıntı haline döner ve 14.günden sonra giderek sarı-beyaz ve daha sonra beyaz akıntı haline dönerek kaybolur. Urerus yani rahim giderek küçülür ve normal boyutuna gelir. Genelde 40-50 bazen biraz daha uzun sürede doğumdan sonra  adet kanaması meydana gelir.

Aşırı kasık ağrısı, karın ağrısı, aşırı kanama, kokulu akıntı, bacaklarda şişme, göğüslerde hassasiyet-ağrı-sertlik-ateş görülmesi ya da şüphesi durumunda gecikmedem doktora gitmekte fayda vardır. Olası bir meme absesi açısıdan dikkatli olmak gereklidir.

Süratli bir iyileşmenin gözlenmediği durumda doktorunuza danışmanız yerinde olabilir.

Etiketler: Gebelik Takibi , Doğum, Gebelik Muayeneleri, Riskli Gebelikler, Gebelik Sorunları, Gebelikte Testler, Gebelikte Enfeksiyonlar, İkiz Gebelikler, Üçüz ve Üzeri Gebelik, Kromozom Gen Testleri, Fetal Şunt Operasyonu, Fetal Lazer operasyonu, Çoğul Gebelikleri İndirgenmesi, Perinatoloji Uzmanı, Prof.Dr.Cihat ŞEN, Fetal DNA Testi, İstanbul Perinatoloji Doktoru, Down Sendromu Tarama Testi