Prof. Dr. Cihat ŞEN

Perinatoloji

Ordu-Ünye 1956 doğumlu, evli ve iki çocuk babası olup ilkokul ve ortaokulu Ünye’de,  liseyi Kabataş Erkek Lisesi’nde tamamladı. 1979 yılında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Mezuniyeti takiben 1 yıl süreyle işyeri hekimliği ve 4 ay süre ile İstanbul-Büyükçekmece Sağlık Ocağı Tabipliği’nde bulundu. 1981’de İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda ihtisasa başladı ve 1986’da uzman oldu. 1986 Eylül ayında aynı Fakülte’de öğretim görevlisi olarak göreve başladı. 1986 yılından itibaren Perinatoloji Servisinde çalıştı. Türkiye’de 1989 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde ilk kurulan Perinatoloji Bilim Dalı’nda kurucu iki öğretim görevlisinden biri olarak yer aldı ve bu tarihten itibaren Perinatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi olarak halen çalışmaktadır.

Ekim 1989 ile Eylül 1990 tarihleri arasında İngiltere-London King’s College School of Medicine ve St Bartholomew’s Hospital Medical College’de Perinatology ve Assisted Reproduction konularında klinik araştırmalarda bulundu. 1992 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum dalında Üniversite Doçenti ve 2001 yılında Profesör oldu.

1997 yılından bu yana Fetal Medicine Foundation için Training Center olarak Fetal Tıp konusunda mezuniyet sonrası eğitim programını sürdürmektedir. 2002 yılında, Avrupa ve Amerika’da Fetal Tıp konusunda yan dal diploması olarak kabul gören Fetal Medicine Diploma sahibi oldu.

Türk Perinatoloji Derneği Başkanı, Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği 2.Başkanı, Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği İstanbul Şubesi Başkanı, Fetal Tıp Derneği Kurucu Başkanı, Obstetrik ve Jinekolojik Ultrasonografi Derneği Kurucu Başkanı olarak görevler yapmıştır. World Congress of Perinatal Medicine for Developing Countries -2002 Kongre Başkanlığını yapmıştır. Ayrıca European Congress of Perinatal Medicine-2008’i Kongre Başkanı  olarak İstanbul’da düzenlemiştir.

European Association of Perinatal Medicine Genel Sekreteri ve Eğitim Komitesi üyeliği, World Association of Perinatal Medicine Yönetim Kurulu Üyesi görevlerinde bulunmuştur. Ayrıca International Society “The Fetus as a Patient” Direktörler Kurulu Üyesi, International Society of Ultrasound in Obstetrics and Gynecology, International Perinatal Doppler Society  üyesi, Inter-University School for Medical Ultrasound Direktörler Kurulu Üyesi, Journal of Ultrasound Review of Obstetrics and Gynecology Editörler Kurulu Üyesi, Journal of Perinatal Medicine Editörler Kurul üyesi, Perinatoloji Dergisi Editörü ve Perinatal Journal Editörü’dür.

European Association of Perinatal Medicine 2008-2010 Başkanlığı görevini yürütmüştür.

World association of Perinatal Medicine Yönetim Kurulu üyeliğinin sürdürmektedir.

Perinatal Tıp Vakfı Kurucusu ve Mütevelli Heyeti Başkanı Bilim Dalı Başkanı’dır.

 

Etiketler: Gebelik Takibi , Doğum, Gebelik Muayeneleri, Riskli Gebelikler, Gebelik Sorunları, Gebelikte Testler, Gebelikte Enfeksiyonlar, İkiz Gebelikler, Üçüz ve Üzeri Gebelik, Kromozom Gen Testleri, Fetal Şunt Operasyonu, Fetal Lazer operasyonu, Çoğul Gebelikleri İndirgenmesi, Perinatoloji Uzmanı, Prof.Dr.Cihat ŞEN, Fetal DNA Testi, İstanbul Perinatoloji Doktoru, Down Sendromu Tarama Testi