Dış Gebelik Belirtileri
dış gebelik

Dış Gebelik Belirtileri

Dış gebeliğin belirtileri, son adet tarihinden sonraki 5 ila 8. haftalar arasıda görülür. Klasik klinik bulguları: Alt karın ağrısı (kasık ağrısı), vaginal kanama veya lekelenme, adet tarihinde gecikmedir.

Ağrı kasık kısımlarda hissedilir bazen şiddetli mide sancısı çekildiği düşünülür. Ağrı idrar yaparken, barsak hareketleri sırasında (dışkılama sırasında) daha net hissedilebilir.

Vaginal kanama genellikle hafif olur veya lekelenme tarzında olur. Bu kanama erken dönem düşükle veya hamilelik sürecinin başındaki lekelenme ile karışabilir.

Dış gebelik; düşük, erken dönem normal hamilelik, appandisit, diğer sindirim sistemi problemleri, idrar yolu problemleri, genital infeksiyonla ve diğer jinekolojik problemlerle karışabilir.

Adet geçikmesinde ya da gebelik şüphesi olan durumlarda, gebeliğin teyidinin rahim içinde gebelik kesesi-yolk kesesi-embriyo(cenin)nin ultrasonografi ile görülmesi,  bu açıdan çok önemlidir.

Etiketler: Gebelik Takibi , Doğum, Gebelik Muayeneleri, Riskli Gebelikler, Gebelik Sorunları, Gebelikte Testler, Gebelikte Enfeksiyonlar, İkiz Gebelikler, Üçüz ve Üzeri Gebelik, Kromozom Gen Testleri, Fetal Şunt Operasyonu, Fetal Lazer operasyonu, Çoğul Gebelikleri İndirgenmesi, Perinatoloji Uzmanı, Prof.Dr.Cihat ŞEN, Fetal DNA Testi, İstanbul Perinatoloji Doktoru, Down Sendromu Tarama Testi

Share

Facebook
Twitter
LinkedIn