Muayeneler

6-10 HAFTA CANLILIK TARAMASI

Bu genellikle gebeliğin 6-10 haftasında vajinal olarak yapılan bir ultrason muayenesidir. Bu taramanın amacı, mevcut embriyo sayısı ve embriyonun hareketleri izlenir.

11-13 HAFTA NUKAL TARAMA

Bu tarama 11 haftadan 13 haftaya ve altı güne kadar gerçekleştirilir. Tarama genellikle transabdominal olarak gerçekleştirilir, ancak birkaç vakada muayenenin seyrine göre, muayeneye vajinal olarak devam edilebilir.

20-24 HAFTA ANOMALİ TARAMASI

Bu, hamileliğin 20-24 haftasında ayrıntılı bir taramadır. Tarama sırasında fetal cismin her bir parçasını inceler, plasentanın pozisyonunu belirler, amniyotik sıvının miktarı ölçülür.

KARDİYAK TARAMA

Nukal tarama sırasında (11-13 hafta), anomali taraması (20-24 hafta) ve üçüncü tarama (30-34 hafta) rutin olarak fetal kalbi inceler ve kan damarlarını bağlar.

SERVİKAL TARAMA

Bu, serviksin uzunluğunu ölçmek için bir transvajinal taramadır. Preterm doğum riski yüksek olan kadınlarda, çoğul gebelikler, önceki preterm doğumları olanlar, servikal taramalarını ihmal etmemelidir.

SAĞLIK TARAMASI

Bu ultrason taraması genellikle hamileliğin yaklaşık 32 haftasında yapılmaktadır. Bazı doğum uzmanları, bu taramanın tüm kadınlara sunulmasını tavsiye eder.