Gebelikte Aspirin Kullanımı
Aspirin

Gebelikte Aspirin Kullanımı 

 Gebelikte aspirin kullanımı ile alakalı bazı önemli bilgileri bilmek gerekir. Gebelikte aspirin gebelik sonuçlarını iyileştirmeye yönelik olarak kullanılmaktadır. Bunun için risk grupları vardır. On ikinci, on üçüncü haftada rahimi besleyen uterin alterlerin doppler muayenesi yapılarak daha evvel hipertansiyon geçirmiş bazı damar hastalıkları ya da romatizma hastalıkları olanlar, daha önceki gebeliğinde preeklampsi geçirmiş, annesi, teyzesi, kardeşi preeklampsi geçirmiş hastalar risk grubunu oluşturmaktadır. Bu hastalarda aspirin kullanımı öngörülmektedir.  

 Aspirin kullanımıyla alakalı iki önemli bilgiyi akılda tutmak lazım.  

Bunlardan biri gebelikte aspirin kullanımı on altıncı haftadan evvel başlanmalıdır. Şayet on altıncı haftadan sonra başladıysa bir katkısı saptanmamıştır. On ikinci, on üçüncü haftada yapılan muayenede risk grubunda saptanırsa o zaman erken dönemde aspirin başlamak lazım.  

 

Bir diğer önemli nokta aspirin genelde 100 miligram ya da bebe aspirini olarak kullanılmaktadır. Ancak 100 miligram bebe aspirini yapılan çalışmaların sonuçlarından iyi netice elde edilemediği görülmüştür. Aspirin 100 miligram yerine 150 miligram ve gece yatarken kullanılmalıdır. Böylece gebeliğin ilerleyen zamanlarında gebelikte bir hipertansiyon/preeklampsi ortaya çıkma ya da bebekte gelişme geriliği dediğimiz kilo alma problemi ortaya çıkma olasılığını %75 oranında ve hatta ve bunlardan ciddi boyutta olanları %90 oranında azaltmaktadır.  

Ama unutmamalıdır ki doğru dozda ve on ikinci, on üçüncü haftada başlamak lazım. Sağlıklı ve sorunsuz gebelikte dileklerimle. 

Prof. Dr. Cihat Şen   

Share

Facebook
Twitter
LinkedIn