Sifiliz

Sifiliz


Sifiliz (Frengi) Hastalığı

Sifiliz düşüklere, erken doğuma, ölü doğuma veya yenidoğan döneminde ölümlere sebep olabilen ciddi bir enfeksiyondur. Bu enfeksiyona sahip olan bebekler doğduğu andan itibaren veya daha geç dönemlerde belirti verebilirler.

Erken dönem sifiliz 0 ila 2 yaş arasında belirti veren sifilizdir. Yenidoğan döneminde asemptomatik olabilirler. Sadece rutin prenatal taramalarda ortaya çıkabilir. Eğer tanınmaz ve tedavi edilmez ise bu yeni doğanlar sadece kötü beslenme ve burun akıntısı gösterebilirler. Yeni doğan döneminde belirti veren sifiliz ise erken doğumlardır ve karaciğer ve dalak büyümesi, iskelet anormallikleri, akciğer problemleri ve büllöz döküntüler gösterirler.

Geç dönem sifiliz, 2 yaş ve üzerinde belirti veren sifilizdir ama enfeksiyonu anneden plasenta yolu ile almış olanlardır. %63 oranında Hutchinson triadı adı verilen semptomlar içerir. (Bozuk diş yapısı, kornea iltihaplanması, sağırlık) Bunun yanı sıra alnın belirginleşmesi, burnun kemik bölgesinin çökmesi, damak defektleri, kısa üst çene, öne doğru alt çene diğer belirtileridir.

Eğer infekte hamile farkedilir ve tedavisini alırsa bebek etkilenmeden sorun çözülebilir. Özelliklede hamileliğin ilk 16. haftasına kadar tedavi ile bebek etkilenmeyebilir.

Prof. Dr. Cihat Şen

Share

Facebook
Twitter
LinkedIn